W dniach 7-9 lipca na terenie zalewu Zakrzówek odbyły się wspólne ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego KRAKÓW-3, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego KRAKÓW i strażaków z JRG 2 Kraków.

Ćwiczenia składały się z dwóch złożonych epizodów. Pierwszy z nich realizowany bezpośrednio na akwenie. Polegał na dotarciu wpław do poszkodowanego i odholowaniu go do brzegu. W dalszej części zejście pod lustro wody nurków i przeszukanie dna. Drugi Epizod to dotarcie do poszkodowanego na półce skalnej przy wykorzystaniu technik alpinistycznych, zaopatrzenie medyczne i ewakuacja poszkodowanego z zachowaniem pozycji poziomej. Każdy z poszczególnych elementów ćwiczenia poprzedzał instruktaż prowadzony przez specjalistów danej dziedziny. W ćwiczeniach każdego dnia brali udział strażacy z JRG 2, JRG 3, JRG 4 oraz Oficer Operacyjny. Dodatkowo strażacy zapoznali się z możliwościami automatycznego urządzenia RKO Easy Puls, które na codzień stanowi wyposażenie Oficera Operacyjnego. W ostanim dniu ćwiczenia zrealizowano wspólnie z druhami z OSP Bieżanów – informuje mł. bryg. Piotr Marchewka z krakowskiej straży pożarnej.

Ćwiczenia obejmowały koordynację łączności pomiędzy poszczególnymi grupami i doskonalenie technik: ratownictwa na obszarach wodnych w stopniu podstawowym i specjalistycznym, poręczowania na wysokości w warunkach realnego zagrożenia osuwania się skał i ziemi, techniki wysokościowe dotarcia do poszkodowanego oraz budowy stanowisk ratowniczych w stopniu specjalistycznym.

Foto. mł. bryg. Piotr Marchewka

o autorze

Redakcja/Łukasz