Ponad 100 tysięcy osób podziwiało wielką defiladę ‘Silni w Sojuszach’, która przeszła dzisiaj warszawską Wisłostradą. Po raz pierwszy wzięli w niej udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej.

Defilada została zorganizowana z okazji Święta Narodowego 3 Maja, 20. rocznicy wstąpienia RP do NATO i 15. rocznicy wstąpienia RP do UE, rozpoczęła się po godzinie 14 na wysokości ulicy Sanguszki, a zakończyła się w okolicach ulicy Karowej. Wzięło w niej udział ponad 200 pojazdów i blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Będą pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne. W tym roku po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej do defilady wystawiła Kompanię Reprezentacyjną Państwowej Straży Pożarnej składającą się z podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej i osiem pojazdów:

  • Średni samochód rozpoznawczo-pomiarowy do skażeń radiacyjno-biologiczno-chemicznych MobiLab Renault Midlum – JRG 6 Warszawa,
  • Ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBA 5/40 Scania P360 – JRG 4 Warszawa,
  • Średni samochód dowodzenia i łączności Renault Midlum – JRG 3 Warszawa,
  • Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault X460 – JRG 10 Warszawa,
  • Ciągnik siodłowy Mercedes Benz Actros 1844 z naczepą-cysterną o pojemności 25 tysięcy litrów – JRG Błonie,
  • Nośnik kontenerowy Mercedes Benz Actros 4144 z kontenerem do transportu środka pianotwórczego o pojemności 10 tysięcy litrów – JRG 17 Warszawa,
  • Ciężki samochód specjalny dźwig o maksymalnym udźwigu 40 ton na podwoziu Volvo FM – JRG 10 Warszawa,
  • Samochód specjalny Iveco Eurocargo z drabiną Magirusa o wysokości 32 metrów – JRG Otwock.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl