Już za kilka dni Warszawa stanie się strażacką stolicą Polski. Swoje obchody Dnia Strażaka zorganizuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

4 maja

W Dzień Strażaka mamy dwa ważne wydarzenia.

Pierwsze to XIV Pielgrzymka strażaków do relikwii świętego Floriana, która wyruszy o godzinie 8.30 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 5 na Pradze i przejdzie ulicami Marcinkowskiego, Jagiellońską, Kłopotowskiego, Sierakowskiego do Bazyliki Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika gdzie o godzinie 9 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Strażaków i ich Rodzin. Po Mszy nastąpi uroczyste złożenie wieńców przy tablicy upamiętniającej Strażaków poległych w walkach o Niepodległość Ojczyzny oraz tych, którzy zginęli w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Na Pielgrzymkę zapraszają Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdan Łasica i Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego Antoni Jan Tarczyński.

Drugie wydarzenie to ‘Ruch strażacki – 100 lat dla Niepodległej’, organizatorem jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Według planu o godzinie 11 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń i uhonorowań dla Ochotniczych Straży Pożarnych mających 100 lat.

Równocześnie od godziny 10 na Placu Zamkowym odbędzie się impreza towarzysząca, podczas której będą czekały na uczestników liczne strażackie atrakcje w wykonaniu Druhen i Druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych (w tym grochówka, pokazy psów ratowniczych i atrakcje dla dzieci).

5 maja

Tego dnia na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się Centralne Obchody Dnia Strażaka połączone już tradycyjnie z Promocją Oficerską.

W programie wręczanie odznaczeń państwowych, promocja oficerska, wystąpienia okolicznościowe i parada pododdziałów i samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych.

Według doniesień medialnych w Obchodach wezmą udział przedstawiciele Związku OSP RP, dodatkowo każde województwo będzie reprezentował pododdział składający z dowódcy, pocztu sztandarowego i pododdziału marszowego: 8 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i 12 druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. Uroczystość uświetni orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie.

Swój udział zapowiedzieli: Prezydent RP Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki i kierownictwo MSWiA.

o autorze

Redakcja/Łukasz