Ponad 14 tysięcy złotych udało się zebrać wczoraj podczas Charytatywnego Turnieju Strażaków w Piłce Siatkowej dla Maksia.

Maksymilian Ciemięga jest synem strażaka z jednostki OSP Jankowice. Przyszedł na świat 17 sierpnia 2014 r. jako skrajny wcześniak. Był to dopiero 24 tydzień ciąży, chłopiec ważył tylko 730 gram. Prawie pięć miesięcy spędził w inkubatorze. Maks zmagał się z dysplazją oskrzelowo-płucną, retinopatią, niewydolnością oddechowo-krążeniową oraz sepsą. Kilkukrotnie przeszedł wylewy krwi do mózgu IV stopnia. Przechodził także różne zabiegi: laseroterapię, operację jelit, przetaczanie krwi. Teraz choruje na Dziecięce Porażenie Mózgowe oraz padaczkę, jest też dzieckiem niedowidzącym. Ma bardzo słabe napięcie mięśniowe, dlatego nie potrafi samodzielnie siedzieć ani nawet utrzymać główki.

Strażacy z OSP Jankowice włączyli się w akcję pomocy i wspólnie z rodzicami wierzą, że dzięki Waszej pomocy uda się kupić wózek inwalidzki, siedzisko ortopedyczne, a także niezbędny sprzęt, który pomoże w rehabilitacji.

W tegorocznej akcji udział wzięło 35 jednostek OSP oraz przedstawiciele służb mundurowych, firmy prywatne i mieszkańcy. Wśród atrakcji był m.in. symulator dachowania, szkolenie z pożarów wewnętrznych, nauka pierwszej pomocy, pokaz Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej Jastrzębie-Zdrój, wystawa motocykli, malowanie twarzy i występy taneczne.

Podczas turnieju zebrano 14 200 zł, sześć tysięcy z licytacji internetowych i 15,3 l krwi.

Polski Serwis Pożarniczy – Remiza.pl objął Turniej patronatem.

Foto. Rafał Putko

o autorze

Redakcja/Łukasz