W poniedziałkowy poranek strażacy zostali wezwani do zatoru na rzece Lubatówka w Rogach przy ulicy Szkolnej. Zator tworzyły dwa powalone drzewa oraz… tona śmieci.

W poniedziałek (8.01) około godziny 8:30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie wpłynęło zgłoszenie o tworzącym się niebezpiecznym zatorze na rzece Lubatówka, na wysokości ulicy Szkolnej w Rogach (gm. Miejsce Piastowe). Na miejsce zdarzenia zadysponowano strażaków z OSP KSRG Rogi (2 zastępy) oraz OSP KSRG Miejsce Piastowe (1 zastęp).

Po dojeździe pierwszego zastępu okazało się, że prawidłowy przepływ wody blokują dwa powalone drzewa oraz mnóstwo śmieci z dzikiego wysypiska. Poziom wody niebezpiecznie się podnosił i mógł w najbliższej przyszłości spowodować podtopienia pobliskich domostw oraz pól uprawnych.

Strażacy przystąpili do usunięcia zagrożenia, najpierw wyciągając z wody oraz brzegów rzeki śmieci, a następnie dwie drewniane kłody wyciągnięto za pomocą wyciągarki samochodu Star 266 strażaków z Rogów, który był w stanie wjechać na podmokły teren.

Po około dwóch godzinach działań strażacy zebrali około 50 worów śmieci. Niestety wśród społeczności lokalnych panują nadal pewne przyzwyczajenia jeśli chodzi o utylizację śmieci. Do niektórych mieszkańców nie dociera, że każdy musi i tak zapłacić gminie za utylizację śmieci i nie trzeba ich wywozić na dzikie wysypiska, które są nie tylko bombą ekologiczną, ale również stwarzają inne zagrożenia.

Tekst, foto.KROSNO112.pl

o autorze

Redakcja