Były funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim zachorował na ostrą białaczkę i potrzebuje pomocy!

Całe swoje życie poświęcił na ratowanie innych osób i mienia, a teraz sam potrzebuje pomocy, której udzielić mu może praktycznie każdy z nas.

Dla emerytowanego już strażaka z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim potrzeba potencjalnego bliźniaka genetycznego, od którego będzie można pobrać szpik. Jacek potrzebuje również krwi, którą można oddawać na terenie całego kraju, jednak ważne jest wskazane dokładnego adresata tj. Jacek Oblamski Szpital MSWiA ul Dojazd 34, 60-631 Poznań.

W wyniku prowadzonych na całym świecie badań potwierdzono, że ryzyko nowotworów wśród strażaków, jest dużo większe niż u reszty społeczeństwa, dla niektórych rodzajów nowotworów nawet dwukrotnie. Okres rozwoju raka potrafi osiągnąć nawet 25 lat. Oznacza to, że objawy mogą się pojawić już na emeryturze, albo w wypadku strażaka ochotnika, gdy ten już nie uczestniczy czynnie w działaniach. Dlatego w wielu wypadkach trudno połączyć zachorowania z byciem strażakiem.

Dlaczego strażacy narażeni są na nowotwory bardziej niż reszta ludzi? Jest to związane z kancerogennymi substancjami z jakimi mają kontakt, a które są wszechobecne zarówno w środowisku pożaru jaki i poza nim w formie brudu, który wynosimy z działań na sobie i na sprzęcie.

Źródło: infostrow.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz