Do komend Państwowej Straży Pożarnej w ostatnich dniach trafiły pierwsze mobilne symulatory zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego.

Symulator, który swoją premierę miał podczas ubiegłorocznych targów POL-ECO-SYSTEM jest efektem współpracy Wielkopolskiej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Wielkopolskim. Został wykonany przez firmę MLabs Sp. z o.o. i sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Jest to niezwykle innowacyjna multimedialna makieta trzypiętrowego budynku wykonana w skali 1:24. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji, dzięki której możliwe jest symulowanie wielu scenariuszy pożarowych w przygotowanych pomieszczeniach budynku: np. zapalenie się oleju na patelni w kuchni, pożar w kotłowni czy też zapalenie się choinki. Zadymianie pomieszczeń, płomienie symulowane czerwonymi diodami oraz efekty dźwiękowe bardzo realistycznie symulują prawdziwy pożar.

Symulator trafił w ostatnich tygodniach do Komend Państwowej Straży Pożarnej między innymi w Słupcy, Wągrowcu, Turku, Krotoszynie, Gnieźnie i Legionowie.

Foto. KP PSP Legionowo

o autorze

Redakcja/Łukasz