W ramach osiemnastego finału akcji Szlachetna Paczka, który odbył się w miniony weekend do prawie 17 tysięcy rodzin trafiła pomoc o wartości pomocy ponad 47 mln zł. W akcję włączyli się również strażacy.

W tym roku 12,8 tys. wolontariuszy Szlachetnej Paczki dostarczyło prezenty do 16,7 tys. rodzin w całej Polsce. Prezenty przekazało prawie 600 tys. darczyńców. Pomoc materialną w postaci paczek dla jednej rodziny przygotowywały średnio 34 osoby. Średnia wartość materialna paczki wyniosła ponad 2,8 tys. zł. Łączną wartość tegorocznej pomocy materialnej organizatorzy oszacowali na ponad 47 mln zł.

W akcję włączyli się również strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej.

Oto kilka przykładów:

Wielkopolska Komenda Wojewódzka PSP i Komenda Powiatowa PSP w Szamotułach w ramach wspólnej akcji przekazały potrzebującej rodzinie kilkanaście paczek, znalazły się w nich: kołdry, pościele, ręczniki, produkty spożywcze i higieniczne, ubrania, przybory do rysowania, rowerki dla dzieci oraz wiele wspaniałych upominków dla każdego członka rodziny. Dodatkowo dzięki wsparciu firmy z Pniew rodzina otrzymała dużą szafę i komodę.

W imieniu wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP zostały przekazane rodzinie czujka dymu oraz czujka tlenku węgla.

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszonkach Kościelnych na Podlasiu oraz sympatycy jednostki w tym roku za zebrane pieniądze kupili wybranej rodzinie najpotrzebniejsze artykuły. Paczki w niedzielę trafiły do magazynu ‘Szlachetnej Paczki’ okręgu Czyżew skąd zostaną przewiezione do rodziny.

W Świeciu strażacy i pracownicy Komendy Powiatowej PSP uzbierali około 2300 zł na paczkę dla Pani Moniki. Zebrane środki pozwoliły na zakup wersalki, kuchenki mikrofalowej, miksera i artykułów żywnościowych i drogeryjnych. Dodatkowo Pani Monika otrzymała bon o wartości 600 zł na zakupy w jednym z supermarketów.

Druhowie OSP Kłobuczyn i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza również zbierali pieniądze. Do rodziny niepełnosprawnej Pani opiekującej się córką trafiła pralka, odkurzacz, radio, żelazko, żywność i środki czystości.

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Będzinie przekazali 8 grudnia paczkę potrzebującej rodzinie. Wśród głównych potrzeb znalazł się specjalny wózek dla niepełnosprawnego dziecka o łącznej wartości 4500 zł (wózek został dofinansowany kwotą 3000 zł z NFZ). W paczce znalazły się również kołdry, poduszki, pościele, pieluchy, środki czystości, pomoce szkolne, ubrania, żywność itp. W tegorocznej edycji funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy zebrali kwotę 2570 złotych plus środki trwałe.

Akcję Szlachetna Paczka organizuje od 2001 roku krakowskie stowarzyszenie Wiosna. Według organizatorów przez 18 lat działania Paczki łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 170 tys. rodzin w potrzebie, przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

Foto. KW PSP Poznań, OSP Wyszonki Kościelne, KP PSP Będzin, OSP Kłobuczyn, KP PSP Świecie

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl