30-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej to niewątpliwie okazja do świętowania. W oryginalny sposób postanowiło uczcić tą rocznicę ponad 180 strażaków – biegaczy, uczestnicząc w sztafecie biegowej „30 km na 30-lecie PSP”.

Bieg odbył się 26 maja br. na torze Automobilklubu Poznańskiego w Przeźmierowie k/Poznania. Na starcie stanęło 26 drużyn reprezentujących poszczególne województwa, szkoły pożarnicze oraz KG PSP, a każdy z zespołów składał się z 7 zawodników. Pierwsza zmiana miała do przebiegnięcia 6 km, natomiast pozostałe zmiany 4 km, co stanowiło pełne okrążenie toru. Strefa zmian umieszczona była na linii mety i tam też najgłośniej słychać było doping kibicujących sobie nawzajem uczestników.

Oprócz dystansu, strażacy musieli zmagać się z kapryśną pogodą, gdyż zmienność warunków atmosferycznych sprawiała, że trzeba było walczyć również z silnym wiatrem, nagrzanym od słońca asfaltem, a także z kilkukrotnymi ulewnymi opadami deszczu. To doskonale pokazuje, że tak jak w działaniach ratowniczych, również podczas rywalizacji sportowej strażacy doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami, które nie zepsuły dobrych humorów i radości z rywalizacji.

Klasyfikacja zawodów prowadzona była z podziałem na 2 kategorie: OPEN – drużyna złożona wyłącznie z mężczyzn oraz MIX – drużyna, w składzie której była przynajmniej 1 kobieta.

WYNIKI:

Kategoria OPEN:

  1. KW PSP Poznań 1 – 1:44:21
  2. KW PSP Szczecin – 1:45:05
  3. KW PSP Wrocław – 1:46:09

Rywalizowało łącznie 16 zespołów.

Kategoria MIX:

  1. KW PSP Katowice – 1:48:06
  2. KW PSP Toruń – 1:48:47
  3. SGSP Warszawa – 1:53:27

Rywalizowało łącznie 10 zespołów.

Dodatkowo, organizatorzy postanowili uhonorować drużynę KW PSP Gorzów Wielkopolski, która wystawiła sztafetę złożoną wyłącznie z kobiet.

Pełne wyniki w załączonym pliku.

Najlepsze sztafety uhonorowane zostały okolicznościowymi statuetkami i dyplomami, które wręczali: st. bryg. Maciej Zdęga – Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, bryg. Robert Natunewicz – Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz bryg. Szymon Ławecki – przedstawiciel Komendanta Głównego PSP.

Zdjęcia: st. sekc. kdt Łukasz Rutkowski SA PSP Poznań

Opracowanie: bryg. Szymon Ławecki Biuro Edukacji KG PSP

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl