Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej ma nowe Stanowisko Kierowania. Jego budowa i przebudowa części budynku pochłonęła kilkanaście milionów złotych.

W ramach inwestycji trwającej kilka lat na poddaszu budynku Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej powstało nowoczesne Stanowisko Kierowania Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, które działa nieprzerwanie przez cały rok.  Stanowisko jest częścią Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności i jest odpowiedzialne m.in. za nadzór i monitoring Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, w tym zasobów Centralnego Odwodu Operacyjnego, pełni również funkcję Międzynarodowego Punktu Kontaktowego.

Stanowisko Kierowania KG PSP zostało podzielone na dwie sale. W pierwszej – sali głównej – klimatyzowanej, zainstalowano ścianę składającą się z szesnastu monitorów Samsung z ramką mającą zaledwie 1,7 mm grubości. Zostały one umieszczone na specjalnej konstrukcji wykorzystującej uchwyty do ścian wielomonitorowych z możliwością odchylenia ekranu na potrzeby serwisowych, bez konieczności demontażu całej ściany. Sygnał do monitorów jest dostarczany za pomocą extenderów DX-TX. Łącznie cała ściana odznacza się potężną rozdzielczością 8K i dzięki zastosowanym systemowi processingu i matrycy wizyjnej, nawet sygnały full HD, SD czy IP wprowadzane do systemu wyglądają na niej bardzo dobrze.

Przed ścianą znajduje się osiem stanowisk – pięć głównych i trzy zapasowe dla operatorów. Na każdym stanowisku znajdują się trzy monitory, odbiornik umożliwiający wyświetlenie obrazu na monitorach i przekazanie sygnału z myszki i klawiatury oraz jednostka typu all-in-one do obsługi systemu łączności. Co ciekawe nie ma tutaj lokalnych komputerów – wszystko realizowane jest over IP z wykorzystaniem wspomnianych odbiorników oraz fizycznych serwerów znajdujących się w serwerowni.

Dodatkowo w sali dzięki zainstalowanym systemom można przeprowadzić wideokonferencje.

Drugie pomieszczenie to sala dowodzenia. Wyposażona jest m.in. w laserowy projektor, monitory wielkoformatowe i system konferencyjny.

Wszystkie urządzenia związane z przetwarzaniem sygnałów, sterowaniem i zarządzaniem całym systemem zostały zlokalizowane w specjalnie przygotowanej serwerowni, gdzie również mieszczą się serwery umożliwiające pracę wszystkich komputerów w sieci.

O dokładną wartość tej ważnej dla bezpieczeństwa inwestycji zapytaliśmy rzecznika prasowego Komendanta Głównego PSP. Niestety, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Dla porównania, tak wyglądało Stanowisko Kierowania KG PSP w 2000 i 2004 roku.

Foto. KG PSP

Foto. KG PSP

Foto. Łukasz Kornafel/AVIntegracje

o autorze

Redakcja/Łukasz