Śląska Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej przekazała Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach prawie 30-letni podnośnik, jedyny taki w kraju.

Zbiory Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zasilił wyprodukowany w 1990 roku przez fińską firmę Bronto Skylift samochód specjalny na podwoziu Tatra 815 6×6 z podnośnikiem o wysokości 40 metrów użytkowany przez Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu.

Jak można przeczytać w serwisie PRL998.pl samochód wyposażono w seryjną kabinę Tatry z układem miejsc 1+2. Łamane ramię wysięgnika składało się z dwóch masztów, które składały się z kolei z kilku odcinków teleskopowych. Pojazd wyposażono w kosz ratowniczy z automatycznym systemem poziomującym. W koszu tym zainstalowano działko wodno-pianowe połączone z instalacją zasilającą biegnącą wzdłuż ramion podnośnik. Stabilność pojazdu podczas pracy zapewniały cztery podpory hydrauliczne wyposażone w automatyczny system ustalający ich położenie w pionie i poziomie. Poniżej podestu, na którym posadowiono mechanizm obrotowy podnośnika znajdowały się skrytki na sprzęt zamykane drzwiami żaluzjowymi. Pojazd wyposażono ponadto w drabinę ratowniczą biegnącą wzdłuż ramion podnośnika.

W ubiegłym roku Tatra została zastąpiona samochodem Iveco Eurocargo z drabiną M42L firmy Magirus.

Foto. grzegorz-fortuna.xaa.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl