Misja strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Grecji to według naszego serwisu najważniejsze wydarzenie mijającego 2021 roku!

W związku z pożarami lasów Grecja za pośrednictwem ERCC poprosiła o pomoc w postaci modułów GFFFV. Polska zaoferowała grekom dwa moduły, pomoc została przyjęta.

7 sierpnia z Wrocławia wyjechały moduły GFFFV Poznań i Wrocław oraz wydzielone siły i środki z województw: łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego i Komendy Głównej PSP. W sumie 143 strażaków i 46 pojazdów.

Po przejechaniu przez terytorium Słowacji, Węgier, Serbii i Bułgarii 10 sierpnia polscy strażacy dotarli na miejsce – wyspę Eubea, gdzie prowadzili działania gaśnicze do 16 sierpnia. Właśnie tego dnia podjęto również decyzję, że misja zostaje wydłużona, a moduły przeniosły się pod Ateny, gdzie powstały dwa duże pożary.

Sytuacja na miejscu była bardzo trudna. Polscy i greccy strażacy przez kilkanaście godzin walczyli z pożarem, który zagrażał miejscowości Vilia Attica. Akcja zakończyła się sukcesem.

23 sierpnia w Atenach wylądowała druga grupa strażaków. W związku z dynamiczną sytuacją z lotniska udali się do bazy po czym dokonali podmiany już bezpośrednio w miejscu działań gaśniczych.

Pierwsza grupa wylądowała w nocy na lotnisku w Warszawie, gdzie zostali powitani przez kierownictwo MSWiA i Komendy Głównej PSP.

Działania gaśnicze drugiej grupy trwały do 28 sierpnia.

Misja ‘GRECJA 2021’ zakończyła się 1 września.

Foto. kpt. Piotr Zwarycz/Zespół Prasowy KG PSP, KW PSP Wrocław

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl