Komisja Europejska spodziewa się, że tegoroczne lato przyniesienie pożary w Europie na większą skalę niż średnia z ostatnich lat.

Uważamy, że ryzyko pożarów jest wysokie. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy ono jest wyższe niż w zeszłym roku, który był pod wieloma względami rekordowy, jeśli chodzi o liczbę pożarów i obszar, który spłonął. Jednak z pewnością ten sezon będzie powyżej średniej z 10 czy więcej lat – powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

Według raportu za 2018 rok pożary zniszczyły obszar o powierzchni prawie 178 tysięcy hektarów. Unijny Mechanizm Ochrony Ludności był uruchomiono pięć razy, było to związane z pożarami lasów w Grecji, Szwecji, Portugalii i na Łotwie.

Obszary, które są podatne na pożary lasów znajdują się już nie tylko na południu Europy, ale również w Europie Centralnej, a nawet w północnej części kontynentu. Pożary lasów występują teraz w miejscach, gdzie nigdy ich nie obserwowano – mówił Lenarczicz i zapewnił, że Unia Europejska jest gotowa do niesienia pomocy państwom, które nie poradzą sobie z pożarami.

Foto. Pavel Koubek

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl