W dniach 3-4 kwietnia w Olsztynie odbyły się warsztaty z ratownictwa technicznego i działań poszukiwawczo-ratowniczych w zakresie specjalistycznym pod kryptonimem „CHABER 2019”.

Pierwszego dnia ćwiczeń zrealizowano część teoretyczną, która miała na celu przygotowanie strażaków do prowadzenia działań w obiektach budowlanych zagrożonych zawaleniem.

Druga część – praktyczna zrealizowana została na budynku przeznaczonym do wyburzenie, zlokalizowanym przy ul. Płoskiego 2.

Przyjęty scenariusz zakładał, że w budynku doszło do wybuchu gazu, w wyniku którego naruszona została konstrukcja budynku. Wybuch doprowadził do odcięcia i zablokowania drzwi i okien, uniemożliwiających pierwotnie wejście do obiektu. W obiekcie mogą przebywać 1-2 osoby. Założono, że jedynym możliwym miejscem dotarcia do wnętrza budynku było okno znajdujące się na poddaszu budynku. W celu dotarcia do poszkodowanego konieczne było przebicie ścian oraz stropów wewnątrz obiektu. Głównym celem warsztatów było doskonalenie teoretycznej i praktycznej umiejętności członków grup specjalistycznych poprzez wspólne ćwiczenia, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, technik ratowniczych w ramach współdziałania SGRT Żuraw i SGPR Nidzica – informuje Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie.

W warsztatach udział wzięli strażacy z JRG 1 Olsztyn, JRG Ostróda, JRG Nidzica oraz zaproszeni goście z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych (Nowy Sącz) z SA PSP w Krakowie, SGSP w Warszawie, Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Grupy Ratowniczej PCK Olsztyn, OSP Klebark Wielki (wykorzystującej psy w poszukiwaniach), Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Olsztyn i powiatu olsztyńskiego.

Trzeci dzień warsztatów odbędzie się 11 kwietnia. Budynek zostanie zburzony i strażacy będą ćwiczyć inne metody poszukiwań osób znajdujących się w gruzowisku.

Foto. KW PSP Olsztyn

o autorze

Redakcja/Łukasz