We wtorek (3 marca br.) odbyła się wideokonferencja szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z wojewodami. Wojewodowie przedstawili raporty dotyczące przygotowania poszczególnych regionów do walki z koronawirusem.

Podczas odprawy wojewodowie przedstawili szczegółowe informacje dotyczące współpracy ze szpitalami i przygotowania regionów na przypadki wystąpienia w Polsce koronawirusa. Zgodnie ze wcześniejszymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, wojewodowie spotkali się z dyrektorami szpitali na swoim terenie. Podczas dzisiejszej odprawy wojewodowie przedstawili podsumowanie tych rozmów m.in. informacje na temat szpitali, które zostały postawione w stan podwyższonej gotowości.

Minister Łukasz Szumowski ponownie podkreślił, że do tej pory nie ma w Polsce potwierdzonego przypadku koronawirusa, ale to, że się pojawi jest pewne. Ważne jest jak zareagujemy i jak będziemy do tego przygotowani.

Wojewodowie przekazali również informacje na temat wniosków szpitali dotyczących bieżących zakupów z uruchomionej przez premiera Mateusza Morawieckiego kwoty 100 mln zł. Chodzi m.in. o zakup dodatkowych środków ochrony.

Szef MSWiA polecił wojewodom dalszą analizę ryzyka związanego z organizacją poszczególnych imprez masowych ze szczególnym uwzględnieniem tych o charakterze międzynarodowych. – Możliwe, że niektóre – po konsultacjach i rekomendacjach GIS – będzie trzeba odwołać. Tak jak to ostatnio miało miejsce w Katowicach – powiedział minister Mariusz Kamiński. 

W odprawie uczestniczyli również: wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji – Maciej Wąsik i Paweł Szefernaker, szef GIS Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz komendant główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak.

MSWiA

o autorze

Redakcja/Łukasz