Wczoraj w siedzibie Przedsiębiorstwa Państwowego ‘Porty Lotnicze’ nastąpiło otwarcie ofert złożonych w przetargu na dostawę samochodów dla Lotniskowej Straży Pożarnej Lotniska Chopina w Warszawie.

Przedmiotem postępowania jest dostawa czterech samochodów ratowniczo – gaśniczy wodno – pianowych.

Według wymagań operacyjno – technicznych mają to być samochody na podwoziu ze stałym napędem 6×6, silnikiem o mocy min. 700 koni mechanicznych i automatyczną skrzynią biegów z elektronicznym układem kontrolno-sterującym. Kabina przystosowana do przewozu czteroosobowej załogi: kierowcy i trzech strażaków. Zabudowa modułowa wykonana z materiałów o podwyższonej odporności na korozję.

Na wyposażeniu każdego samochodu znajdzie się między innymi: zbiornik wody o pojemności 12 000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 12% pojemności zbiornika wody, pompa wirnikowa, odśrodkowa o wydajności min. 9000 l/min przy ciśnieniu 10 bar i 200 l/min przy ciśnieniu 40 bar, działko wodno-pianowe umieszczone nad kabiną o wydajności min. 6000 l/min, działko zderzakowe wodno-pianowo-proszkowe o wydajności 2500 l/min, dwie linie szybkiego natarcia  wodno-pianowe, linia szybkiego natarcia wysokociśnieniowa, linia gaśnicza proszkowa z agregatem 250 kilogramów i maszt oświetleniowy.

Wykonawca powinien zamontować na pojazdach drabiny aluminiowe, noże ratownicze do cięcia pasów, deski ortopedyczne, węże W52 i W75, rozdzielacze, klucze, przełączniki, prądownice, linki strażackie, gaśnice, nożyce dźwigniowe, hooligany, nożyce o sile cięcia min. 140 ton, nożyco-rozpieracze o sile rozpierania 37 ton, wentylatory oddymiające, zestaw dysków sygnalizacyjnych, hełmy i kamery termowizyjne.

W wyznaczonym terminie do zmawiającego wpłynęły dwie oferty:

Wawrzaszek ISS – 16 846 080 zł brutto,

Konsorcjum: Rosenbauer Polska, Rosenbauer International AG – 15 984 752,82 zł brutto.

Na sfinansowanie zamówienia PPL zamierza przeznaczyć 19 mln 680 tys. złotych brutto.

Firma, która wygra postępowanie zrealizuje dostawy w dwóch etapach. Etap pierwszy – dostawa dwóch samochodów do 31 marca 2020 r., etap drugi – dostawa dwóch samochodów do 31 marca 2021 r.

o autorze

Redakcja/Łukasz