W miniony weekend aż 30 drużyn z Polski oraz sześć z zagranicy wzięło udział w XVI Europejskich i XIX Krajowych Zawodach Sikawek Konnych – w tym kobiece i męskie drużyny OSP. Tego dnia odbywały się również pokazy drużyn dziecięcych oraz sikawek parowych. Impreza w tym roku odbyła się na terenie powiatu kościańskiego, a dokładnie w Racocie. Zawody przedwojennych pojazdów gaśniczych, która używali strażacy miały wymiar sprawnościowy, a przede wszystkim historyczny. Jako redakcja mieliśmy okazję przyglądać się całości, a najciekawsze sytuacje transmitować na żywo.

Sześcioosobowe drużyny musiały najpierw pokonać tor przeszkód, a następnie własnymi siłami tak długo pompować wodę, aż pojawiła się ona w „wężu strażackim” i sikawki w końcu zaczęła tryskać wodą. Dodajmy, że sikawki są zaprzęgane do koni, stąd ich nazwa.

Poza emocjami związanymi z rywalizacją, zgromadzeni mogli podziwiać historyczne stroje poszczególnych drużyn, a w szczególności piękne hełmy. Ciekawostką była także oryginalna, pochodząca z 1898 roku sikawka OSP Borowo, specjalnie odnowiona na niedzielne zawody.

– Dosłownie przedwczoraj kończyliśmy prace. Pozostaje nam jeszcze doczyścić dzwon – mówi Jerzy Krzyżostoniak, prezes OSP Borowo. – Ta sikawka była u nas od zawsze, a kiedyś – po odnalezieniu – służyła jako eksponat. Jednak od czasu kiedy pierwszy raz wystartowaliśmy w zawodach, czyli w 2001 roku, używamy jej co roku. Najważniejsze, że nie próchnieje i jest cały czas używana.

Poza zmaganiami drużyn OSP z całej Polski oraz z Węgier i Czech, na osoby, które pojawiły się na racockim hipodromie czekały rozmaite atrakcje, w tym stoiska i dmuchańce dla dzieci. Impreza rozpoczęła się natomiast od uroczystego przemarszu poszczególnych drużyn prowadzonych przez Orkiestrę Dętą OSP Kościan wraz z mażoretkami Rytmix oraz orkiestrę z węgierskiego Sümeg. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, odegraniu hymnu Mazurka Dąbrowskiego, a także uroczystej odprawie, przystąpiono do drużynowych zmagań.

Kwalifikacja generalna drużyn żeńskich:

 1. KDP DĄBROWA
 2. KDP TOPOLA MAŁA
 3. KDP GOŚCIEJEW
 4. KDP JASTRZĘBIE GÓRNE
 5. KDP SWOROWO
 6. KDP GRANOWICE

Kwalifikacja generalna drużyn zagranicznych:

 1. Zdár nad Sázavou – CZECHY
 2. Sümeg – WĘGRY
 3. Pomáz – WĘGRY
 4. Budapest – WĘGRY

Kwalifikacja generalna drużyn męskich:

 1. OSP TOPOLA MAŁA
 2. OSP GOŚCIEJEW
 3. KDP DĄBROWA
 4. KDP TOPOLA MAŁA
 5. KDP GOŚCIEJEW
 6. OSP JASTRZĘBIE GÓRNE
 7. OSP WIJEWO
 8. OSP ROBACZYN
 9. OSP ŁAGOWO
 10. OSP BOROWO
 11. KDP KDP JASTRZĘBIE GÓRNE
 12. OSP NIETĄŻKOWO
 13. OSP PAKOSŁAW
 14. OSP ŻELAZNO
 15. OSP STARE OBORZYSKA
 16. OSP KOBYLNIKI
 17. KDP SWOROWO
 18. OSP SIERAKÓW
 19. OSP BIEŻYŃ
 20. OSP ŁOBŻENICA
 21. OSP SŁONIN 67
 22. OSP GRANOWICE
 23. OSP SPYTKÓWKI
 24. KDP GRANOWICE

 

Grand Prix XV Europejskich i XVIII Krajowych Zawodów Sikawek Konnych

 1. OSP Topola Mała
 2. Zdár nad Sázavou – CZECHY

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji zdjęciowej. Powtórkę z transmisji na żywo możecie Państwo obejrzeć na naszym Facebooku.

o autorze

Redakcja