W niedzielę 12 maja na Placu Niepodległości w Zakopanem odbyły się uroczyste obchody 130-lecia Zakopiańskiej Straży Pożarnej i nadanie sztandaru Komendzie Powiatowej PSP.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w Sanktuarium Świętej Rodziny na Krupówkach, której przewodniczył Kapelan Krajowy Strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki. Następnie w uroczystym przemarszu uczestnicy udali się na Plac Niepodległości, gdzie kontynuowano obchody.

Po przywitaniu gości przez komendanta powiatowego PSP w Zakopanem bryg. Grzegorza Worwę nastąpił długo wyczekiwany moment przekazania sztandaru. Akt ufundowania sztandaru odczytał Przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru – Starosta Tatrzański Piotr Bąk, sztandar poświęcił jego eminencja Kardynał Zenon Grocholewski, były Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej Kurii Rzymskiej.  Fundatorzy oraz zaproszeni goście upamiętnili to wydarzenie wbijając pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru oraz wpisując się do księgi pamiątkowej. Sztandar w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego przekazał zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Marek Jasiński.

Uroczystość była także świetną okazją do wręczenia zakopiańskim strażakom odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe. Odczytano również okolicznościowe listy przesłane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego, Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego, komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego.

Foto. KP PSP Zakopane

o autorze

Redakcja/Łukasz