23 lutego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej odbyły się pierwsze Zawody z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Do rywalizacji przystąpiło pięć zespołów – cztery z SGSP i jeden Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej – Warszawa. Zawody składały się z sześciu zadań:

Zadanie pierwsze – rozmowa telefoniczna z koleżanką, którą trzeba poprowadzić przez algorytm resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Trudność zadania polegała na tym, że uczestnicy nie mogli w bezpośredni sposób pokazać jak udrożnić drogi oddechowe czy uciskać klatkę piersiową, tylko w sposób prosty i opanowany przekazać instrukcję telefonicznie.

Zadanie drugie – pomoc osobie u której doszło do wychłodzenia organizmu. Liczyło się rozpoznanie stopnia hipotermii i wdrożenie odpowiedniego postępowania.

Zadanie trzecie – ewakuacja poszkodowanego w aparatach ODO z zadymionej piwnicy, wykonanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Zadanie czwarte – ewakuacja nieprzytomnej osobie na wysokości i prawidłowo rozpoznać objawy rozwijającego się wstrząsu.

Zadanie piąte – udzielenie pomocy noworodkowi.

Zadanie szóste – w czasie pracy z pilarką spalinową doszło do amputacji stopy, a pracująca pilarka wbiła się w podudzie pracownika. W tej sytuacji priorytetem było zabezpieczenie pracującego sprzętu i zatamowanie masywnego krwotoku.

W każdym zadaniu oceniano postępowanie uczestników pod kątem sprawdzenia bezpieczeństwa w sytuacji spotkanej na pozoracji, ocena stanu osoby poszkodowanej tj. np. sprawdzenie przytomności, oddechu, krążenia, zastosowanie tlenoterapii, wywiad SAMPLE, jakość i sprawność przeprowadzenia badania urazowego oraz czynności ratujące życie np. zabezpieczenie krwotoku, zapewnienie komfortu termicznego czy wsparcie psychiczne osoby poszkodowanej. Za popełnienie błędu krytycznego np. niezabezpieczenie krwotoku w odpowiednim czasie zespół otrzymywał punkty ujemne.

Zawody wygrał zespół podchorążych w składzie Jakub Lipka, Adam Młynarz, Wojciech Kowalski i Bartłomiej Wójcik.

Foto. Sekcja Ratownictwa Medycznego SGSP Facebook.com/@SM.SGSP

o autorze

Redakcja/Łukasz