Niech w najbliższy czwartek o godzinie 17:00 przez minutę ciągły sygnał syren na remizach Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce będzie wyrazem hołdu i pamięci dla Bohaterów sierpnia 1944 roku – napisał w liście skierowanym do ochotników Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. W tym czasie zginęło 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Największe straty były wśród ludności cywilnej, wyniosły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około pół miliona, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone przez Niemców.

Zatrzymajmy się na symboliczną chwilę, aby oddać cześć Tym, którzy oddali swe życie za Naszą Ojczyznę. Dziś w sposób szczególny pamiętajmy, że zadaniem strażaków jest nie tylko ochrona przed żywiołami ognia i wody, ale także, jak to pięknie wyraził poeta, ochrona przed żywiołami nienawiści i pogardy – napisał Pawlak.

Punktualnie o godzinie 17 w Godzinę ‘W’ syreny alarmowe zostaną uruchomione w wielu miastach i miasteczkach. Pokażmy, że ochotnicy pamiętają!

 

o autorze

Redakcja/Łukasz