18 lat temu, 1 maja 2004 roku na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego w Atenach Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.

Członkostwo Polski w UE to nie tylko rozwój gospodarczy, ale też nasze bezpieczeństwo – ocenił resort w niedzielnym wpisie na Twitterze.

Na członkostwie w Unii Europejskiej skorzystali wszyscy, również strażacy. Państwowa Straż Pożarna od początku członkostwa otrzymała grubo ponad miliard złotych na różnego rodzaju zadania.

Obecnie Komenda Główna PSP jest beneficjentem trzech projektów, to: Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I, Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych i Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV.

Trwają prace nad projektem ‘Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap V’ o wartości prawie 300 milionów złotych. Pierwsze przetargi na zakup samochodów planowane są w drugim kwartale tego roku.

Więcej pisaliśmy tutaj:

Komenda Główna PSP sięgnęła po unijne miliony

Jeśli chodzi o Ochotnicze Straże Pożarne to początkowo niemal we wszystkich województwach jednostki korzystały z Regionalnych Programów Operacyjnych. W perspektywie 2014-2020 tylko kilka województw zdecydowało się na zarezerwowanie środków dla jednostek OSP.

Jak to będzie wyglądało w pespektywie 2021-2027? Może w tym roku się dowiemy…  

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl