Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘KRAKÓW-6’ doposażona została w ciężki samochód rozpoznawczo-pomiarowy do wykrywania skażeń CBRNE.

Zabudowę wykonano na trzyosiowym podwoziu Scania P370B6x2*4NB z tylną osią skrętną i kabiną dwuosobową.

Nadwozie składa z dwóch niezależnych przedziałów: załogowo-laboratoryjno-analitycznego i sprzętowego.

W pierwszym z przedziałów zamontowano cztery regulowane, obrotowe fotele, przystosowane do przewozu czterech osób. Przedział ma wydzielone strefy pracy pozwalające na bezpieczny pobór, przygotowanie oraz analizę dostarczonych przez ratowników na miejscu prowadzonych działań próbek CBRN. Załoga ma do dyspozycji sprzęt laboratoryjny, pomiarowy i teleinformatyczny. Dodatkowo w przedziale tym znajduje się wydzielona część z aneksem kuchennym.

Z kolei przedział sprzętowy służy do przechowywania wyposażenia specjalistycznego. Przewidziano w nim szereg szuflad i kuwet umożliwiających przechowywanie sprzętu ochronnego, pomiarowego i ratowniczego. Znajduje się tam również wózek transportowy z mocowaniami. W wydzielonym miejscu zamontowano spektrometr FTIR (podczerwień pasywna) typu Rapid.

Z tyłu pojazdu znajduje się podest roboczy o nośności 1500 kilogramów.

Wartość samochodu to 4 516 560 zł brutto. Zakup został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Foto. Szczęśniak 

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ‘KRAKÓW-6’

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl