W najbliższą sobotę mija czas jaki związki zawodowe działające w służbach mundurowych dały szefowi MSWiA Joachimowi Brudzińskiemu na porozumienie w sprawie postulatów płacowych i emerytalnych.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych żąda aby jeszcze w tym roku każdy funkcjonariusz otrzymał 650 zł podwyżki, odmrożenia waloryzacji kwoty bazowej pensji, wprowadzenia pełnopłatnych zwolnień lekarskich, wprowadzenie stuprocentowej odpłatności za nadgodziny i powrotu do systemu emerytalnego, który dawał prawo do emerytury po 15 latach służby.

Symbolem dzisiejszych czasów stał się pracownik dyskontu, który zarabia często więcej niż funkcjonariusz, ryzykujący podczas służby swoim życiem – powiedział przewodniczący Federacji Związków Marcin Kolasa.

Nasze postulaty są racjonalne i spowodują, że ze służb nie będą odchodzić doświadczeni funkcjonariusze, a ci, którzy są kandydatami, będą chętniej przychodzić do służby – dodał.

Związku skupione w Federacji dały rządzącym czas do 14 kwietnia na podpisanie porozumień, które mają ustalić sposoby i terminy realizacji poszczególnych żądań.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie odniosło się wprost większości do postulatów. Przypomniało tylko, że od 1 maja ponad 110 tysięcy najmniej zarabiających policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy SOP otrzyma podwyżki.  Pisaliśmy o tym >TUTAJ<

Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi od MSWiA w sprawie naszych postulatów. Jeśli jej nie dostaniemy i nie podpiszemy porozumienia, będziemy podejmować dalsze decyzje dotyczące form protestu. Zostaną poprzedzone referendum. Możliwe, że wyjdziemy protestować na ulice – powiedział Gazecie Wyborczej Andrzej Szary, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Ostatnia akcja protestacyjna w Państwowej Straży Pożarnej została przeprowadzona w 2015 roku. Wtedy strażacka ‘Solidarność’ domagała się m.in. dodatkowych pieniędzy dla komend powiatowych, waloryzacji pensji i większej rekompensaty za nadgodziny.

Foto. ilustrujące Międzyregionalna Podlaska Sekcja Pożarnictwa NSZZ Solidarność

o autorze

Redakcja/Łukasz