W pierwszym tygodniu sierpnia 2021, dobrze znany w dziedzinie ratownictwa technicznego Lukas Hydraulik, ogłosił wprowadzenie na rynek nowej serii narzędzi elektrohydraulicznych eDraulic 3.0. 

Oprócz prezentacji w mediach społecznościowych oraz dodatkowo na stronie internetowej producenta, oficjalna premiera systemu miała miejsce na odbywających się w Indianapolis w USA – corocznych targach FDIC 2021. Ze względu na pandemię, tegoroczne targi FDIC odbyły się w sierpniu zamiast jak każdego roku w kwietniu.

Narzędzia eDraulic E3 zostały zademonstrowane podczas pracy. Na stoisku prezentowano skuteczność narzędzi na przykładzie auta FORD F-150, czyli pełnowymiarowego pickupa, zbudowanego w wykorzystaniem stali o wysokiej wytrzymałości. Podczas wystawy mieliśmy więc do czynienia nie z prototypem, ale w pełni sprawną i dopracowaną linią narzędzi E3. Na terenie USA narzędzia eDraulic są oferowane z logo HURST podczas gdy m.in. w krajach europejskich narzędzia są dostarczane z logo Lukas.

System eDRAULIC 3.0 – w skrócie nazwany jako E3 – jest jeszcze szybszą i bardziej wydajną generacją nowoczesnych narzędzi elektrohydraulicznych zasilanych z bardzo wydajnych i specjalnie skonstruowanych na potrzeby ratownictwa technicznego – dedykowanych akumulatorów o wysokiej pojemności.

Linia eDraulic została po raz pierwszy pokazana na targach Interchutz w Europie które odbyły się w 2010 roku w Dreźnie. Zrewolucjonizowała wtedy rynek narzędzi ratowniczych. Cztery lata później pokazano kolejną generację eDraulic E2. W roku 2019 miała miejsce kolejna generacja eWXT, która charakteryzowały się znacznie dłuższym czasem pracy na jednym komplecie baterii, większymi siłami cięcia i rozpierania oraz to co najbardziej efektownie było pokazywane podczas wielu prezentacji, czyli możliwość pracy pod wodą bez konieczności przeprowadzania specjalistycznego serwisu po każdym zanurzeniu. Narzędzia eWXT wyznaczyły wtedy po raz kolejny kierunek rozwoju sprzętu hydraulicznego. 

Nowa generacja eDraulic E3 posiada wszystkie możliwości poprzedników, a jednocześnie rozszerza zakres stosowania narzędzi elektrohydraulicznych do poziomu, niespotykanego do tej pory w dziedzinie narzędzi ratowniczych. Oferuje między innymi całkowicie nowy, inteligentny panel operacyjny, posiada wbudowaną funkcję TURBO, zwiększoną szybkość pracy narzędzi oraz dzięki opatentowanym rozwiązaniom w zakresie metod uszczelnienia po raz pierwszy pozwala na pracę w wodzie zarówno słodkiej jak i słonej

E3 została po raz pierwszy wyposażona w wbudowany panel operacyjny pozwalający użytkownikowi odbierać w czasie rzeczywistym informacje wysyłane od narzędzia do operatora. Ten niewielki panel w sposób ciągły monitoruje stan urządzenia, wyświetla szereg istotnych parametrów, a nawet ostrzega przed niewłaściwym działaniem przez co pozwala ratownikowi na całkowite skupienie się na wykonywanej pracy i jednoczesną obserwację osoby poszkodowanej.

Panel operacyjny E3 dostarcza informacji w kilku obszarach:

 • Roll warning – ostrzeżenie o skręceniu narzędzia. Rozwiązanie to asystuje w procesie cięcia ostrzegając o niewłaściwej pozycji ostrzy.
 • Power – wskaźnik siły. Informuje ratownika o wykorzystanej mocy narzędzia co pozwala skuteczną zmianę pozycji narzędzia przed kolejnym cięciem.
 • Wskaźnik TURBO – informuje o pracy w trybie zwiększonej mocy i szybkości
 • Wskaźnik stanu naładowania baterii – wiemy, ile jeszcze energii pozostało do wykorzystania.
 • Wskaźnik temperatury informujący o przekroczeniu temperatury dopuszczalnej
 • Wskaźnik pracy w wodzie słonej.

W chwili debiutu eDraulic E3 oferowanych jest aż 11 różnych narzędzi:

 1. Nożyce S799 E3 
 2. Nożyce S789 E3
 3. Nożyce S378 E3
 4. Rozpieracz ramieniowy SP555 E3
 5. Rozpieracz ramieniowy SP777 E3
 6. Rozpieracz ramieniowy SP333 E3
 7. Rozpieracz kolumnowy R521 E3
 8. Rozpieracz kolumnowy R522 E3
 9. Narzędzie kombi SC758 E3
 10. Narzędzie kombi SC358 E3
 11. Narzędzie kombi SC258 E3

Widać, że jest to już gotowa i dopracowana seria narzędzi. Obejmuje ona nie tylko różne grupy i rodzaje, ale w każdej grupie po kilka narzędzi o różnych wielkościach, parametrach i możliwościach.

Dla zapewnienia większej szybkości i wydajności, seria eDraulic E3 napędzana jest bezszczotkowymi silnikami prądu stałego. Charakteryzuje się nowoczesnym i ergonomicznym designem i zoptymalizowaną wagą poszczególnych narzędzi. Dla komfortu pracy w ograniczonych warunkach oświetlenia posiada wbudowane źródło światła w technologii LED.

Dzięki wielu innowacyjnym rozwiązaniom, nowa seria narzędzi elektrohydraulicznych Lukas E3 po raz kolejny podnosi poziom rozwiązań do niespotykanego w dziedzinie ratownictwa technicznego. eDraulic E3 to nie tylko możliwość pracy pod wodą – zarówno słodką jak i słoną, co jest absolutną nowością w tej dziedzinie zastosowań. Dzięki zwiększonej wydajności i szybkości pracy, dzięki niezwykłym informacjom dostarczanym przez inteligentny panel operacyjny, które wspierają ratownika na miejscu akcji, nowy system eDraulic E3 gwarantuje skuteczność i niezawodność nawet w najtrudniejszych warunkach pracy.

Informacja prasowa

 

 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz