Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu została doposażona w nowy samochód ratownictwa technicznego.

Samochód został zabudowany przez firmę Szczęśniak Pojazdy Specjalne na dwuosiowym podwoziu Scania P450 4×4 serii XT. Nadwozie to konstrukcja klasyczna stalowo-aluminiowa, posiada sześć skrytek sprzętowych – po trzy z prawej i lewej strony, które są zamykane żaluzjami aluminiowymi.

Z tyłu pojazdu zamontowany został żuraw HMF 1320, natomiast z przodu wyciągarkę o napędzie hydraulicznym.

Na wyposażeniu wozu znajduje się między innymi: generator prądu, przenośny agregat prądotwórczy, dwa zestawy narzędzi hydraulicznych, klin hydrauliczny – ratowniczy, przecinacz do cięcia prętów, lin, kabli i pedałów, podnośnik stopowy, pompa hydrauliczna, zestaw podpór stabilizacyjnych, przecinarka do szyb, zestaw poduszek pneumatycznych, pilarki łańcuchowe, piła tarczowa, zestaw elektronarzędzi, zestaw narzędzi ślusarskich, sprzęt burzący, zestaw ratownictwa medycznego, trzy komplety nadciśnieniowych aparatów powietrznych z butlą, maską i sygnalizatorem bezruchu, platforma ratownicza, drabiny, sprzęt pomiarowy, zestaw do oznakowania miejsca działań, gaśnice, zestaw do usuwania niewielkich rozlewisk paliw i płynów, linki itp.

Scania kosztowała 1 mln 934 tys. zł brutto.

To drugi nowy samochód Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, w grudniu szkoła odebrała nową cysternę, o której pisaliśmy poniżej.

Poznań: Nowa cysterna dla Szkoły Aspirantów PSP

Foto. Szczęśniak PS    

o autorze

Redakcja/Łukasz