Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘NOWY SĄCZ-1’ została utworzona w styczniu 2013 roku rozkazem Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu.

Obecnie grupa jest jedną z sześciu tego typu w województwie małopolskim. Liczy 58 strażaków, który posiadają odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia zgodne z ‘Zasadami organizacji ratownictwa chemniczno – ekologicznego w KSRG’.

W skład SGRChem-Eko ‘NOWY SĄCZ-1’ wchodzą następujące pojazdy i przyczepy:

Średni samochód ratowniczo – gaśniczy Renault Midlum 4×4/Szczęśniak. Posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów, autopompę o wydajności 2400 l/min, zestaw ratownictwa technicznego, agregat prądotwórczy, aparaty OUO, armaturę wodno-pianową, zestaw ratownictwa medycznego, wentylator oddymiający, wyciągarkę.

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault Kerax 6×6/ISS Wawrzaszek. Na swoim wyposażeniu posiada żuraw hydrauliczny FASSI o maksymalnym udźwigu 6,1 tm wyciągarkę hydrauliczną o uciągu 15 ton, dwa zestaw ratownictwa technicznego, poduszki pneumatyczne, agregat prądotwórczy, pompę szlamową, aparaty OUO, pilarki.

Samochód ratownictwa chemicznego Scania P500/Szczęśniak. Wyposażony jest w sprzęt podzielony na grupy: wyposażenie indywidualne i środki ochrony indywidualnej; pompy do ratownictwa chemicznego; armatura i osprzęt do pomp; narzędzia ratownicze, pomocnicze i osprzęt dla straży pożarnej; podręczny sprzęt gaśniczy; sorbenty i neutralizatory; sprzęt oświetleniowy, sygnalizacyjny i łączności; sprzęt ratownictwa medycznego i osprzęt pomocniczy. Do tego maszt oświetleniowy i generator prądu.

Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Nissan Navara,

Przyczepa z zaporą przeciwolejowa,

Przyczepa dekontaminacyjna.

Grupa realizuje poziom gotowości operacyjnej ‘B’.

Obszar chroniony to miasto Nowy Sącz oraz powiaty: nowosądecki, gorlicki i limanowski.

Foto. Grzegorz Fortuna, KM PSP Nowy Sącz 

o autorze

Redakcja/Łukasz