Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘PIOTRKÓW’ jest jedną z dwóch tego typu grup działających na terenie województwa łódzkiego. Od 2012 roku funkcjonuje w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego.

W tej chwili obecnej grupa liczy 50 strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Piotrkowie Trybunalskim, którzy posiadają przeszkolenie i uprawnienia zgodne z ‘Zasadami organizacji ratownictwa chemicznego i ekologicznego w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym’.

Skład grupy:

Średni samochód ratowniczo – gaśniczy Mercedes Benz Atego 1329F/Moto-Truck. Posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, autopompę o wydajności 1600 litrów na minutę i sprzęt niezbędny podczas działań.

Ciężki samochód ratownictwa technicznego Renault Kerax/WISS. Na wyposażeniu znajduje się żuraw hydrauliczny o udźwigu 6 ton, wyciągarkę o uciągu 13,3 t, generator prądotwórczy, zestawy narzędzi hydraulicznych, pilarki, sprzęt burzący, sprzęt pomiarowy itp.

Ciężki samochód ratownictwa chemicznego Iveco Stralis/Stolarczyk. Stanowi bazę sprzętową dla grupy.

Nośnik kontenerów Iveco Trakker/Zamet.

Kontener 331-K2 wyposażony w zbiorniki i zapory.

Separator oleju

SGRChem-Eko ‘PIOTRKÓW’ realizuje poziom gotowości operacyjnej ‘B’, który określa się jako zdolność do prowadzenia działań, polegających na samodzielnym wykonywaniu specjalistycznych czynności ratowniczych przez co najmniej 8 ratowników chemicznych w czasie 1 godziny przy zachowaniu niezwłocznego czasu alarmowania.

Obszar chroniony obejmuje powiaty: piotrowski, bełchatowski, opoczyński i radomszczański.  

Foto. Sebastian Komorowski i KM PSP Piotrków Trybunalski 

o autorze

Redakcja/Łukasz