Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego ‘AUGUSTÓW’ działa od 1993 roku na bazie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.

Grupa obecnie liczy 24 funkcjonariuszy, z czego 20 posiada kwalifikacje MSWiA uprawniające do wykonywania prac podwodnych w zakresie ratownictwa. Pozostali członkowie grupy to wysokiej klasy specjaliści z obsługi urządzeń hydroakustycznych będących na wyposażeniu grupy. Większość członków grupy, posiada także uprawnienia stermotorzysty lub sternika motorowodnego.

Augustowska grupa na swoim koncie ma działania na terenie kraju i poza granicami. 

Strażacy mają do dyspozycji:

Średni samochód ratownictwa wodnego Renault Midlum/WISS. Jest z 2006 roku i został zaprojektowany przez ówczesnego dowódcę grupy. Na swoim wyposażeniu posiada sprzęt niezbędny podczas działań.

Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Isuzu D-Max. Wykorzystywany jest głównie podczas działań poszukiwawczych z wykorzystaniem sonarów i zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego.

Łódź hybrydowa COLMET z silnikiem zaburtowym o mocy 115 koni mechanicznych.

Łódź aluminiowa Marine z silnikiem zaburtowym o mocy 50 koni mechanicznych.

Łódź Comander z silnikiem o mocy 225 koni mechanicznych. Wyposażona jest w system GPS oraz wysokiej klasy echosondę niezbędną przy pracy z sonarem holowanym.

Grupa realizuje poziom gotowości operacyjnej A i B.

Obszar chroniony:

Poziom gotowości A – powiaty: augustowski i sokólski.

Poziom gotowości B – powiaty województwa podlaskiego: suwalski, sejneński, augustowski, grajewski, moniecki, sokólski, kolneński, moniecki, łomżyński, białostocki, zambrowski, wysokomazowiecki, bielski, hajnowski; powiaty województwa warmińsko-mazurskiego: gołdapski, olecki, ełcki, giżycki, węgorzewski i piski.

Foto. KP PSP Augustów 

o autorze

Redakcja/Łukasz