„Strażackie podsumowanie tygodnia” to nasze nowe cykliczne cotygodniowe – zawsze w poniedziałek – podsumowanie interwencji straży pożarnej w minionym tygodniu. Dodatkowo w ‘podsumowaniu’ znajdziecie kilka najważniejszych wydarzeń i zdjęcie tygodnia.  

W minionym tygodniu (29.01-4.02) straż pożarna odnotowała 7162 interwencje. Najczęściej strażacy wyjeżdżali do usuwania miejscowych zagrożeń – 4776 razy, z czego 1177 dotyczyło zdarzeń w transporcie drogowym. Wybuchło 1748 pożarów, najwięcej w obiektach mieszkalnych – 801, pozostałe to pożary środków transportu i traw. Zanotowano 638 fałszywych alarmów.

W różnego rodzaju zdarzeniach zginęły 82 osoby, a 1181 zostało rannych.

Najwięcej pracy mieli strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie mazowieckim – 1082 i śląskim – 864. Na pozostałych miejscach znalazły się województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i podkarpackie.

Wybrane akcje i wydarzenia.

Dachowanie ciężarówki z węglem na DK-92. Kierowca został lekko ranny.

Więcej: https://remiza.com.pl/dachowanie-ciezarowki-na-dk-92/

Wypadek masowy na drodze S-3. Od ciężarówki jadącej w stronę Lubina odłączyła się przyczepa typu tandem, która wjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z jadącym w kierunku Polkowic busem pracowniczym. W zderzeniu brały udziały brały również dwa samochody osobowe, które jechały za ciężarówką. Trzy osoby zginęły, a szesnaście zostało rannych.

Więcej: https://remiza.com.pl/wypadek-masowy-na-s-3-trzy-osoby-zginely/

100 mln złotych dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło decyzję o przekazaniu OSP z Funduszu Sprawiedliwości 100 mln zł na zakup sprzętu.

Więcej: https://remiza.com.pl/100-milionow-zlotych-dla-ochotniczych-strazy-pozarnych/

Wybuch w Bydgoszczy. W niedzielę, tuż po 14 przy ulicy Łowickiej prawdopodobnie wybuchł gaz. W wyniku eksplozji zawalił się budynek mieszkalny. Na szczęście nikt nie zginął. W akcji udział brały zastępy z JRG KM PSP Bydgoszcz, SP PSP, SGPR ‘CHEŁMŻA’ i ‘POZNAŃ’.

Zdjęcie tygodnia.

Czołowe zderzenie samochodu osobowego i ciężarówki na drodze krajowej nr 25. Foto. Info Skalmierzyce

Dane. KG PSP

 

o autorze

Redakcja/Łukasz