Na placu budowy przy ul. Łużyckiej odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę strażnicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu.

Akt erekcyjny podpisali wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Arkadiusz Biskup, śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jacek Kleszczewski, komendant miejski PSP w Bytomiu mł. Bryg. Mirosław Synowiec oraz przedstawiciel firmy „DOMBUD” S.A., będącej generalnym wykonawcą projektu.

Polska niepodległa i Polska suwerenna to przede wszystkim bezpieczeństwo obywateli, bezpieczeństwo mieszkańców i to przede wszystkim właśnie dla nich, dla mieszkańców Bytomia i regionu, dzisiaj w sposób symboliczny rozpoczynamy proces budowy, który – mam nadzieję – zakończy się szczęśliwym finałem z końcem 2020 roku – mówił podczas uroczystości wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który zwrócił się również do załogi bytomskiej Komendy PSP. – To państwo, drodzy strażacy, stanowicie fundament i tą podstawę zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, jesteście na każde wezwanie, o każdej porze dnia i nocy. W tym miejscu zawsze należą się wam ogromne podziękowania. Ale do tego, byście mogli tą służbę pełnić godnie i profesjonalnie – tak jak to robicie – potrzebujecie nowoczesnej, bardzo dobrej infrastruktury i taka infrastruktura stanie w Bytomiu – zaznaczył.

Nowa strażnica o powierzchni zabudowy 2495 metrów kwadratowych powstaje na terenie, który kilka lat temu należał do kopalni ‘Centrum’. Wartość inwestycji to prawie 25 mln złotych.

Obecnie Komenda Miejska PSP w Bytomiu mieści się w kompleksie zbudowanym na przełomie XIX i XX wieku. Wieloletnie użytkowanie oraz wpływ eksploatacji górniczej sprawiły, że siedziba nie jest w pełni dostosowana do potrzeb ponad 100-osobowej załogi bytomskiej Straży Pożarnej.

W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas uroczystości zaproszeni goście symbolicznie posadzili „Dąb Niepodległości”.

 

Będzie nowa strażnica PSP w Bytomiu!

Foto. Śląski UW

o autorze

Redakcja/Łukasz