Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie o wprowadzeniu stopni alarmowych ALFA, BRAVO i ALFA-CRP.

Ma to związek z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau organizuje oficjalne uroczystości, swój udział zapowiedziało ponad 50 delegacji z całego świata.

Zgodnie z zarządzeniem na terenie całego kraju zostanie wprowadzony pierwszy stopień alarmowy ALFA. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

W województwie małopolskim zostanie wprowadzony drugi stopień alarmowy BRAVO. Po wprowadzeniu tego stopnia należy wykonać zadania wymienione dla stopnia ALFA oraz sprawdzić i wzmocnić ochronę ważnych obiektów publicznych i wzmocnić ochronę środków komunikacji publicznej.

Zgodnie z zarządzeniem w całym kraju został wprowadzony również stopień alarmowy ALFA-CRP. Dotyczy on zagrożenia w cyberprzestrzeni. Administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Wszystkie wspomniane stopnie alarmowe będą obowiązywały od czwartku 23 stycznia do środy 29 stycznia.

Foto. archiwum KW PSP Poznań 

o autorze

Redakcja/Łukasz