Dwa dni po podpisaniu umowy z KW PSP Szczecin, Fire-Max zawarł kolejną na dostawę drabiny Magirus. Tym razem Zamawiającym jest KW PSP w Katowicach a drabina trafi do KM PSP w Świętochłowicach.
 
Umowa dotyczy podobnej drabiny klasy SD41 – model: Magirus M42L-AS. Drabiny różnią się wyposażeniem m.in. innymi najaśnicami i brakiem systemu rozbudowanych kamer termowizyjnych itd.
W przetargu publicznym oceniana była cena, parametry techniczne i okres gwarancji. Okres gwarancji był podobny, ale oferta Fire-Max uzyskała najwyższą ilość punktów w zakresie ceny oraz parametrów technicznych. Oceniana była: wysokość ratownicza, system podparcia, wysięgi boczne i system tłumienia wahań.
 
Oferta Fire-Max została wybrana jako najkorzystniejsza.
 
Podobnie jak drabina dla Szczecina, M42L-AS dla Katowic będzie miała wysokość ratowniczą 41,5 metra (stąd klasa SD41, potwierdzona oficjalnie przez CNBOP) a to oznacza, że jest 1,5 metra wyższa od wysokości wymaganej w przetargu przez Zamawiającego.
 
Drabinę Magirusa wyróżnia też wysięg boczny z pięcioosobowym koszem RC500 – który dla jednej osoby w koszu wynosi aż 19 metrów i jest najwyższy w tej klasie drabin na rynku.
 
Drabina Magirus M42L-AS dla Katowic będzie posiadała ultranowoczesne sterowanie komputerowe (dwie jednostki dla podwozia i skośnych podpór, kolejne dwie dla sterowania pracą drabiny, jedna dla łamanego przęsła i jedna sterująca pracą kosza ratowniczego). Gwarantuje to bezpieczną i komfortową pracę oraz najwyższe parametry sprzętu.
 
Automatyczny system stabilizacji wychyleń i drgań (CS), który jest standardowo oferowany przez Magirusa od ponad 20 lat, będzie pracował zarówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej. To co odróżnia go od innych rozwiązań na rynku – CS reaguje dodatkowo na uderzenia wiatru z boku przęseł. Działanie takie gwarantują czujniki zainstalowane bezpośrednio na przęsłach.
 
Kosz drabiny typu RC500 z centralną pozycją operatora. Dzięki temu stojący na wprost akcji operator ma zagwarantowany pełny przegląd sytuacji na zewnątrz oraz w koszu.
 
Na szczególną uwagę zasługuje zabudowane na stałe działko wodno-pianowe w koszu o wydajności min. 2500 l/min. Działko jest wbudowane w jego przednią ścianę, składane do jazdy i na stałe połączone z linią wodną drabiny.
 
Drabina zostanie zabudowana na dwuosiowym podwoziu Iveco o DMC 18T, wyposażonym w skośne podpory Vario i 10-punktowy system podparcia (podpory + koła pojazdu).
 
Umiarkowana masa własna drabiny pozwala na doposażenie w dużą ilość dodatkowego sprzętu, bez ryzyka przekroczenia dopuszczalnego DMC i przeciążenia pojazdu. Specjalny układ zabudowy parku drabinowego sprawi, że wysokość transportowa drabiny w najwyższym miejscu nie przekroczy 3,5 metra, co pozwoli na wjazd pojazdu do niższych tuneli lub garaży. Długość pojazdu w garażu tylko 11,1 m.
 
Dostawa drabiny jeszcze w tym roku.

o autorze

FireMax
Fire-Max zajmuje się dostawami profesjonalnego sprzętu ratowniczego. Jest dystrybutorem samochodów specjalnych MAGIRUS, hydraulicznych narzędzi ratowniczych i przemysłowych LUKAS, pneumatycznych narzędzi ratowniczych i uszczelniających VETTER, pił ratowniczych CUTTERS EDGE, kamer termowizyjnych HORNET, sprężarek powietrznych COLTRI, wentylatorów LEADER, prądownic i działek wodno-pianowych TFT, detektorów gazowych SENSIT, agregatów pompowych, pojazdów manewrowych i wielu innych produktów. Specjalizujemy się również w produktach dla wojska, kolei i przemysłu; doskonałe pojazdy manewrowe ZAGRO, wysokogatunkowa hydraulika przemysłowa LUKAS oraz korki uszczelniające VETTER to nasze topowe produkty. Firma powstała w 1991 roku z zamiarem wprowadzenia na polski rynek pożarniczy najlepszego na świecie sprzętu ratowniczego i od 20 lat konsekwentnie propaguje najnowocześniejsze rozwiązania techniczne stosowane przy zagrożeniu pożarowym, w akcjach ratowniczych, przy likwidacji skutków klęsk żywiołowych i wypadków przemysłowych. Działamy poprzez rozbudowaną sieć własnych oddziałów oraz partnerów handlowych, zajmujemy się dostawami, szkoleniami i serwisem. Aktywnie uczestniczymy w branżowych konferencjach, uroczystościach, wystawach. Promujemy sprzęt na prezentacjach indywidualnych, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem podczas seminariów i szkoleń. Wydajemy własne materiały szkoleniowe, katalogi informacyjne i czasopismo "Magazyn Fire-Max" a interesujące zagraniczne materiały udostępniamy w polskiej wersji językowej. Poprzez konsekwentny rozwój jesteśmy dziś liderem na rynku wysoce specjalistycznego sprzętu dla straży pożarnej, wojska, sektorów przemysłowych oraz kolejnictwa w Polsce. Jesteśmy rzetelnym i godnym zaufania partnerem handlowym oraz źródłem informacji o najnowszych kierunkach w branży. Wysoki poziom naszych usług potwierdzają m.in. certyfikaty zarządzania jakością ISO 9001: 2008 i AQAP 2110:2009 oraz liczne listy referencyjne. Krajowy Dyrektor ds. Uzbrojenia potwierdził nasze możliwości współpracy z NAMSA przyznając nam Świadectwo Wiarygodności, spełniamy również wszystkie wymogi NATO w zakresie współpracy z wojskiem (posiadamy Natowski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej NCAGE).